JAK PŘEDCHÁZET DIABETU

0
Rate this post

“MÁME CUKR V RODINĚ”

V mnoha rodinách se cukrovka vyskytuje v každé generaci, počet členů rodiny, kteří trpí cukrovkou, roste a nemoc se objevuje aktivnidiabetik i v mladším věku. Ve většině případů pacienti nemoc odmítají v tom smyslu, že ji mají v rodině a očekávají ji. Pravdou je, že dědičnost existuje. Ostatně “diabetické” rodiny s touto nemocí trpí častěji.

JE MOŽNÉ SNÍŽIT NEBO ODDÁLIT VÝROBU CUKRU?

Zde hrají stravovací návyky a životní styl rodiny. Svátky a další oslavy ve většině rodin jsou poznamenány různými lahůdkami-sladkými a slanými. Babičky připravují “poctivě” – připravují zeleninu ve formě dušeného zelí pro pečenou kachnu nebo vepřové maso, nakládanou kotletku nebo smažený květák. Babičky předávají svým dcerám stravovací návyky a předávají tyto kuchařské dovednosti rodinám. Synové naopak před manželkami vychvalují mateřskou kuchyni, až se tchyně dozví o své oblíbené pochoutce od tchyně. Přenos skvělé kuchařky se proto přenáší z generace na generaci, děti jsou nejprve baculaté, pak nadváha, obezita v dospělosti a cukrovka. Zároveň klesá návštěvnost, která bývala patrná, jezdíte všude, jezdíte výtahem doma a u počítače trávíme stále více času. Supermarkety nabízejí nové potraviny, které jsou sladší a tučnější. Jíst více a více rychlého občerstvení a kdo může jíst pouze zeleninový salát?

A tak roste rodina diabetiků, roste rakovina a roste počet lidí se srdečními chorobami.

KDE JE CESTA?

Řešením je změnit životní styl sebe i celé rodiny, začlenit fyzickou aktivitu, dbát na váhu a chutně vařit, ale podle pravidel správné výživy. Jedině tak lze předejít riziku vzniku cukrovky nebo ji alespoň oddálit.

1. No tak!
Sport a fyzická aktivita jsou také velmi důležitou součástí osob se zdravotním postižením. Pro ně je zvláště nutné zvolit správnou fyzickou aktivitu. U obou typů diabetu (diabetes typu 1, diabetes typu 2) je fyzická aktivita správná a doporučená. Ne všichni pacienti však vědí, jaký druh a intenzitu sportovní aktivity si vybrat.

Diabetes mellitus typu 2 je charakterizován sníženou citlivostí tkání na inzulín, tj. obtížným vstupem glukózy (cukru) do buněk, kde se spotřebuje. Fyzická aktivita je tedy jedním z hlavních způsobů, jak tuto citlivost zlepšit, tedy obnovit schopnost glukózy proniknout do buněk. Nedostatečné cvičení vede ke snížení citlivosti inzulinového receptoru o třetinu až polovinu. Spíše delší nepřetržitá síla střední intenzity zvyšuje tuto citlivost na polovinu.

Prakticky není třeba omezovat fyzickou aktivitu a mladý člověk s diagnózou diabetu 1.typu může být dokonce nejlepším sportovcem. Naopak pro člověka po padesátce. rok života s diabetem typu 2 pravidelná chůze je optimální typ pohybu. Důrazně se doporučuje konzultovat s lékařem a případně podstoupit zátěžový test.

2. Buďte opatrní, co jíte!
Dalo by se říci, že diabetes typu 2 a obezita jsou propojené nádoby. Většina diabetiků tohoto typu je obézní a naopak většina obézních lidí má nebo rozvíjí diabetes typu 2. Dříve se tento typ diabetu nazýval “diabetes stáří”, ale po dlouhou dobu to nebylo. Onemocnění se nejčastěji vyskytuje po čtyřicítce, nejvyšší výskyt je 55-65 let. První fáze tohoto onemocnění může být prodloužena o mnoho let ztrátou hmotnosti a léčbou perorálními antidiabetickými léky (perorálními léky).

V minulosti byla dieta jediným způsobem léčby diabetu. Dokonce i dnes, když je vyvinuta účinná léčba, dietní opatření významně ovlivňují výsledky léčby. Není to však strava v pravém slova smyslu, v podstatě je to regulovaná strava. To znamená regulovanou, přibližně stejnou zásobu sacharidů a energie při každém jídle.

3. Nezapomeňte na preventivní prohlídky!
Prevence je nedílnou součástí zdravotní péče. Dokonce i když se cítíte zdravě, neměli byste zapomenout na preventivní studie, které mohou odhalit závažné onemocnění ve fázi, kdy mohou být léčeny.

Podívejte se, na jaké bezplatné preventivní prohlídky máte nárok-klikněte zde.

4. Přistupujte každý den pozitivně!
Pacient s diabetem může vést dlouhý a plný život. Podmínkou je však přijetí všech potřebných opatření.

To znamená, že kromě správného cvičení a správně navržené diety, ale také by měl věnovat pozornost na pravidelné prohlídky u lékaře a přísně dodržovat režim léčby diabetu. Nezapomeňte na pomoc rodiny a přátel a uvědomte si, že i s cukrovkou si můžete užívat života.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno