Aktivní diabetik | Jak předcházet diabetu

0
Rate this post

V řadě rodin se diabetes objevuje v každé generaci, počet členů rodiny s cukrovkou narůstá a choroba se dokonce objevuje ve stále nižším věku. Pacienti ve většině případů na onemocnění rezignují ve smyslu, že ho mají v rodině a očekávali ho. Pravda je, že dědičnost existuje. V „diabetických“ rodinách je skutečně pravděpodobnost onemocnění vyšší.

Je možné pravděpodobnost vzniku cukrovky zmírnit nebo oddálit?

Svou roli zde hrají stravovací zvyklosti a životní styl rodiny. Svátky a jiné slavnostní příležitosti jsou ve většině rodin ve znamení nejrůznějších dobrot – sladkých i slaných. Babičky vaří „poctivě“ – zeleninu připravují ve formě dušeného zelí ke kachně nebo vepřové pečeni, kyselé okurky k řízku nebo smaženého květáku. Stravovací návyky předávají babičky na své dcery a ty kulinářské dovednosti přenášejí do své rodiny. Synové naopak vychvalují maminčinu kuchyni před svými manželkami tak dlouho, až se snachy oblíbené pochoutky od své tchýně naučí. Štafeta výborné kuchařky se tak přenáší z generace na generaci, děti jsou nejdříve baculaté a později mají nadváhu, v dospělosti jsou obézní a mají nakročeno k cukrovce. Současně s tím ubývá dříve samozřejmého pohybu, všude se jezdí autem, v domě výtahem a stále více času trávíme u počítače. Supermarkety nabízejí nové výrobky, které jsou sladší a tučnější. Občerstvení typu fast food je stále více a kdo si zde dá pouze zeleninový salát?

A tak se rodina diabetiků rozrůstá, přibývá nádorových onemocnění a zvyšuje se počet lidí s nemocemi srdce a cév.

Řešením je změnit životní styl svůj i celé rodiny, zařadit fyzickou aktivitu, hlídat si svoji hmotnost a začít vařit chutně, ale podle zásad správné výživy. Jen tak se dá nebezpečí vzniku cukrovky ubránit, nebo ji alespoň oddálit.

1. Hýbejte se!

Sport a pohybová aktivita jsou velmi důležitou součástí i u lidí se zdravotním omezením. U nich obzvláště je potřeba volit vhodnou pohybovou aktivitu. U obou typů diabetu (diabetes mellitus 1. typu, diabetes mellitus 2. typu) je pohybová aktivita vhodná a doporučovaná. Ne všichni pacienti však vědí, jaký druh a jakou intenzitu sportovní aktivity zvolit.

Diabetes 2. typu je charakterizován sníženou citlivostí tkání na inzulín, tedy ztíženým vstupem glukózy (cukru) do buněk, kde dochází k jeho spotřebě. Pohybová aktivita je tak jednou z hlavních možností, jak tuto citlivost vylepšit, tedy obnovit schopnost průniku glukózy do buněk. Nedostatečný pohyb má za následek snížení citlivosti inzulínových receptorů o třetinu až polovinu. Naopak delší kontinuální pohybová zátěž střední intenzity zvyšuje tuto citlivost až o polovinu.

Pohybové aktivity prakticky není třeba nijak omezovat a člověk mladšího věku s diagnózou diabetes 1. typu může být dokonce vrcholový sportovec. Naopak pro člověka po 50. roce s diabetem 2. typu je optimálním druhem pohybu pravidelná chůze. Určitě se doporučuje konzultace s lékařem a případně podstoupení zátěžového testu.

2. Hlídejte si, co jíte!

Dá se říci, že diabetes 2. typu a obezita jsou spojené nádoby. Většina diabetiků tohoto typu je obézních, a naopak většina obézních má cukrovku 2. typu nebo k ní spěje. Dříve byl tento typ cukrovky označován jako „stařecká cukrovka“, ale to už dávno neplatí. Choroba se objevuje nejčastěji po čtyřicátém roce věku, největší výskyt bývá v rozmezí 55-65 let. První fázi této choroby je možné prodloužit i o mnoho let snížením hmotnosti a léčbou perorálními antidiabetiky (léky podávané ústy).

V minulosti byla dieta jedinou léčebnou metodou onemocnění cukrovkou. I dnes, kdy je propracovaná účinná metoda léčby, dietní opatření výrazně ovlivňují léčebné výsledky.  Nejedná se však o dietu v pravém slova smyslu, v podstatě jde o regulované stravování. To znamená regulovaný, přibližně stejný přívod sacharidů a energie v jednotlivých jídlech.

 
3. Nezapomínejte na preventivní prohlídky!

Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví. I když se cítíte zdraví, neměli byste zapomínat na preventivní prohlídky, které mohou odhalit závažná onemocnění ve stadiu, kdy jsou léčitelná.

Podívejte se, na jaké bezplatné preventivní prohlídky máte nárok – klikněte ZDE.

4. Přistupujte ke každému dni pozitivně!

Diabetický pacient může žít dlouhý a plnohodnotný život. Podmínkou však je, aby si osvojil všechna nezbytná opatření.

To znamená, že kromě vhodného pohybu a správně zvoleného jídelníčku by měl dbát na pravidelné kontroly u lékaře a přesně dodržovat režim léčby diabetu. Nezapomínejte ani na pomoc ze strany rodiny a přátel a uvědomte si, že i s diabetem se můžete radovat ze života.